O loupežníku Graselovi
Životopisy J. G. Grasela

Johann Georg Grasel

Narodil se v roce 1790 v Nových Syrovicích u M. Budějovic. Jeho otec byl pohodný, matka byla dcerou žebráka. Učednická loupežnická léta si odbyl po propuštění otce z vězení. Po několika loupežích byl r. 1812 zadržen a pod falešným jménem zavřen do vězení v Hornu, ale podplacením úředního písaře se mu podařilo uprchnout. Loupil pak dále a střídal místa úkrytu, např. jedno stálé měl ve Stálkách u Uherčic. Jeho loupežnická činnost vyvrcholila v letech 1813 až 1815. Roku 1818 byl Grasel zatčen díky lsti v obci Mörtersdorf u Hornu v místním hostinci. Po dlouhém procesu s Graselem a mnoha jeho spolupachateli byli Grasel, Fähding a Stangl odsouzeni k smrti a 31. ledna 1818 ve Vídni popraveni.

Dodnes žije Grasel v pověstech. Je jich celá řada na české i rakouské straně. Ve většině z nich je Grasel líčen jako veselý, chytrý chlapík, který - pravda - bral chudým i bohatým a moc to nerozlišoval. Interpretaci míst spojených s jeho působením, památky na dobu, v níž žil, to všechno Vám nabízejí Graselovy stezky.

Pokud chcete podrobnejsi informace o zivote Grasela, muzete si precist jeho životopisy.Homepage Stezky Galerie E-shop Služby hostům Život na stezce O loupežníku Graselovi Napsali o nás Mapa webu Kontakt Homepage
ČeskyEnglishDeutsch

Facebook Vyrobila firma Grafikraum © 2010 Slavonická renesanční, o.p.s.