O loupežníku Graselovi
Kdo byl kdo na jihozápadní Moravě

Johann Georg Grasel

Narodil se 4.4. 1790 (Nové Syrovice).
Popraven 31.1. 1818 (Wien).


Narodil se v rodině soudního sluhy t. č. bez zaměstnání a již jako chlapec se seznámil s vězením, když byl r. 1799 uvězněn pro krádeže v Drosendorfu a ve Vranově nad Dyjí. V šestnácti letech se podílel na loupeži v Raabsu. Učednická léta si odbyl po propuštění otce z vězení, se kterým spáchal řadu loupeží, např. r. 1810 přepadli kaplana Reitze v Budkově, pak již loupil samostatně za pomoci Ignáce Stangla z Vlastkovce, vojenského zběha. Po několika loupežích a vraždách byl r. 1812 zadržen a pod falešným jménem zavřen do vězení v Hornu, ale podplacením úředního písaře se mu podařilo uprchnout. Loupil pak dále a střídal místa úkrytu, např. jedno stálé měl ve Stálkách u Uherčic. Zde také našel společníka, který od něj kupoval kradené věci. Byl jím židovský obchodník Oblat z blízkého Šafova. Jeho loupežnická činnost vyvrcholila v letech 1813 až 1815, kdy spáchal přes 70 loupeží.

To již po něm pátrala policie a při jedné akci byl zatčen 3. dubna 1813 v hospodě v Mallebarnu se svým druhem Stanglem. Pod jménem Franz Schönhauer se spolu se Stanglem vydávali za vojenské zběhy, neboť správně předpokládali, že se snadněji dostanou z vojenského vězení. Byli dopraveni do Vídně, kde bylo sice odhaleno jeho pravé jméno, ale byl považován za dezertéra a ne za zatykačem hledaného zločince. V noci na 7. 7. 1813 se mu podařilo z vojenských kasáren uprchnout. Následovala řada dalších loupeží ve Waldviertelu, jižních Čechách a na jižní Moravě. V únoru 1814, kdy se ukrýval při léčení omrzlin ve Slavonicích, byl málem dopaden, ale podařilo se mu uprchnout do Fratresu a Kibitzhöfe u obce Thaya. Po uzdravení opět následovala řada loupeží, např. v Matějovci a v Jemnici. Jeho akční prostor se ale již zmenšoval, neboť jeho nejlepší kamarádi byli pozatýkáni a státní správa se po skončení napoleonských válek mohla důkladněji věnovat potírání kriminality v zemi. Byl na něj vydán zatykač a vypsána odměna 1000 zl. za dopadení. Nechal se proto v dubnu 1815 naverbovat pod cizím jménem do armády, ale po šesti týdnech již dezertoval. Poté byla odměna na jeho dopadení zvýšena na 4000 zl. Zásluhou justiciára z Drosendorfu Schofa a policejního agenta Mayera byl vypracován plán, jak Grasela dopadnout. Podařilo se to pomocí lsti, když byl vylákán z Hornu do blízké vesnice Mörtersdorfu, kde byl v místní hospodě 19. 11. 1815 přemožen, zatčen, dopraven do Hornu a odtud do Vídně k soudu. Po zdlouhavém vyšetřování loupežnické činnosti bylo celkem 41 obžalovaných odsouzeno městským soudem ve Vídni ke kratším či delším trestům. Grasel a jeho kumpáni Stangl a Fähding, všichni rodáci z Moravy, byli jako dezertéři odsouzeni vojenským soudem 18. 1. 1818 k trestu smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán za velké účasti obecenstva ve Vídni.

Jméno obávaného lupiče žije dodnes v pověstech po obou stranách moravsko-rakouské hranice a stalo se též synonymem pro pojmenování člověka špatného chování.

Kdo byl kdo na jihozápadní Moravě. Dačicko, Jemnicko, Slavonicko, Telčsko. Dačice, Městské muzeum a galerie 2000.

Homepage Stezky Galerie E-shop Služby hostům Život na stezce O loupežníku Graselovi Napsali o nás Mapa webu Kontakt Homepage
ČeskyEnglishDeutsch

Facebook Vyrobila firma Grafikraum © 2010 Slavonická renesanční, o.p.s.