O loupežníku Graselovi
Víte nebo nevíte?

Co třeba nevíte o Johannu Georgu Graselovi?

  • Víte, že Grasel se narodil v rodině pohodného a matka byla dcerou žebráka ? Pohodní patřili v roce 1790, kdy se malý Johann narodil, mezi opovrhovaná povolání.
  • Víte, čím se živili pohodní ? Víte, že ke stejně opovrhovaným povoláním tehdy patřili také třeba muzikanti?
  • Víte, že byl dvakrát uvězněn, vždy ale pod falešným jménem a že se mu v obou případech podařil útěk ? V dubnu roku 1815 se nechal v Praze naverbovat jako voják, ale po 6 týdnech dezertoval? V tomto roce se také stal otcem – jeho milá Rosalia Eigner z obce Stalky mu porodila syna.
  • Víte, jak byl dopaden? Jenom díky lsti, na které se úzce spolupodílel drosendorfský soudní úředník Franz Schopf a policejní důvěrník David Mayer z Brna. Mayer osvobodil z vězení v Drosendorfu Theresu Hambergerovou a Graselovu milou a za to pomocí prostředníků navázal kontakt s Graselem. Slíbil mu, že ho převeze do ciziny. Ale v noci na 20. listopad 1815 byl zatčen v hostinci v obci Mörtersdorf u Hornu.
  • Víte, že s Graselem bylo pronásledováno více než 200 osob – společníků ? Byli to většinou pohodní, hostinští, rolníci, kupci. Při některých, především malých činech, nešlo v první řadě o kořist, ale o zábavu.
  • Víte, že Grasel se přiznal ke 205 zločinům ? Jak bylo tak vysoké číslo možné ? Příčin bylo víc: úkryt v rasovnách, vhodní = nevhodní kamarádi (Ignaz Stangl, Jakob Fähding – pastýř z Drosendorfu), byrokratický a těžkopádný boj vrchnosti proti zločinům. Víte, jaký je význam Graselova „monsterprocesu“ pro dějiny justice v Rakousku ? Uspíšil reformy (moderní trestní řád – r. 1850 a nový trestní zákon – r. 1852), měl nesmírný význam pro historický vývoj rakouského trestního práva a také pro správné pochopení celé této právní historické epochy.
  • Víte, že skutečnost, že byl Grasel nakonec odsouzen k smrti, nespočívala ani tak v závažnosti deliktů, které mu mohly být skutečně prokázány, ale spíš ve zvláštnostech soudního řízení? (bylo to čistě vyšetřovací řízení, nebyla oddělena funkce soudce a žalobce, obviněný byl objektem a byl povinen učinit přiznání, právo obhajoby bylo velice omezené, soudní řízení bylo tajné, písemné a nepřímé, nezávislost soudců nebyla zaručena), vyšetřovací spis měl 1378 listů a 1185 příloh.
  • Víte, že vzpomínky na G. se staly v té či oné formě součástí ústních dějin na obou stranách hranice a že jsou zajímavými doklady lidových historických a právních názorů v 1. polovině 19. století ? Druhou rovinu tvoří zájem literátů, spisovatelů, divadelníků a filmařů. Třetí rovinou je rovina vědy.
  • Víte, že v Hornu můžete navštívit starou městskou věž s expozicí o Graselovi? V Hornu můžete také navštívit hostinec vůdce loupežníků G. (od r. 1977), Graselovu hospůdku (od 1980) a v nedalekém Mörtersdorfu, kde byl G. dopaden, je od r. 1991 tzv. „Graselheuriger“. O Graselovi i nyní vznikají v Rakousku divadelní hry, kreslí se jeho podobizny, hudební skupina, hrající převážně lidové písně, si říká „Graselgeiger“. Aby Höbarthovo muzeum v Hornu předešlo mnoha legendám, plánuje shromáždit podrobnou dokumentaci o Graselovi. V Rakousku se Graselovi přezdívá „šlechtic loupežník“.

Už víte, jak vzniklo „české“ slovo GRÁZL ?


Literatura: HITZ, Harald: Johann Georg Grasel. Rauber ohne Grenzen.

 Homepage Stezky Galerie E-shop Služby hostům Život na stezce O loupežníku Graselovi Napsali o nás Mapa webu Kontakt Homepage
ČeskyEnglishDeutsch

Facebook Vyrobila firma Grafikraum © 2010 Slavonická renesanční, o.p.s.